alt
alt

GÖZ TANSİYONU (GLOKOM)

GLOKOM CİDDİ BİR GÖZ PROBLEMİDİR

GÖZ TANSİYONU

Halk arasında Göz Tansiyonu olarak bilinen Glokom Hastalığı,; göz içi basıncının, göze gelen kan akımını azaltacak seviyeye gelmesi ile baslar.

GÖZ TANSİYONU (GLOKOM)

Bilimsel olarak kabul edilen tek ölçüm tekniği Goldman Aplanasyon Tonometresi ile yapılan ölçümlerdir. Göz Tansiyon ölçümlerinde, 21 - 22 mmHg’nin üzerindeki seviyeler riskli grubu oluşturur. Eğer hastanın damar sertliği, şeker hastalığı vb. damar bozuklukları da varsa bu hasar daha düşük basınç seviyelerinde de olabilir.

Glokomun nedenleri nelerdir ve en çok hangi yaş grubunda görülür? Hastalığın ortaya çıkış sebebi genellikle yapısaldır. Az sayıda vakada kortizon kullanımı, diyabet, travma vb. sebeplerle de glokom ortaya çıkabilir. Genelde 40 yaş üzeri hastalığıdır ama her yaşta ortaya çıkabilir. Yeni doğan bebekte ortaya çıktığında göz basıncı artmaz çünkü gözün elastikiyeti yüksektir bu yüzden göz genişler ve büyüyüp incelir. 40 yaş üzerinde görülme sıklığı ortalama %2, 60 yaş üzeri %10’dur. Ailede glokom olması hastalığın ortaya çıkma riskini 8 kat artırır. Ender görülen ancak çok ilerleyici ve hasar yapıcı olarak biz hekimleri tedirgin kılan Pseudoeksfolyatif(PEX) tip Glokom çok dikkat edilmesi gereken disiplinle takibi gereken bir hastalıktır.

Glokom nasıl ortaya çıkar? Glokom hastalığı yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Göze az kan gelmesine bağlı olarak beslenme bozukluğu başlar ve sinir lifleri dış kısımdan merkeze doğru yavaş yavaş yıpranır. Her bir göz sinirinde yaklaşık 1.000.000 (bir milyon) sinir lifi olduğundan ve merkezdeki lifler en son etkilendiğinden görme keskinliği en son asamaya kadar korunur. Bu durumda teşhis özellikle gelişmiş ve titizlikle uygulanmış Görme Alanı testi ve Oculer Coherans Tomografi(OCT) testi ile mümkündür.

Hastanın gözünde ağrı olmadığından ve her iki göz birbirini desteklediğinden, hastanın kendi kendine bu rahatsızlığı farketmesi en son döneme kadar mümkün değildir. Bu yüzden 30 yaş sonrası; en geç 2 yılda 1 kez, 50 yaş sonrası her yıl, rutin Göz Tansiyonu muayenesi çok önemlidir.

Glokom nasıl tedavi edilir? Hastalığın tanısı konduktan sonra yapılacak olan tedavi ancak var olan durumu korur, o güne kadar oluşmuş hasar kalıcıdır ve hiçbir tedavi ile düzeltilemez. Çünkü göz sinirlerinin kendini yenileme özelliği yoktur. Çoğunlukla basit bir damla ile hastalık tedavi edilir. Komplike ve ağır tablolarda lazer tedavisi ve cerrahi yöntemlerde kullanılır. Cerrahi olarak Trabekuloktomi,ameliyatı, çeşitli model ve markalarda implant uygulamaları ve laser tedavileri kliniğimizde başarı ile uygulanmaktadır.

alt
alt

TEKNOLOJİMİZ

3. NESİL LAZER GÖZ CERRAHİSİ
VISUMAX - RELEX SMILE by ZEISS

TEKNOLOJİMİZ

Zeiss Tarafından Geliştirilen İleri Teknoloji 3. Nesil Lazer Göz Cerrahisi Teknolojisi ReLex Smile Teknolojisinde Mikro Kesi İle En Hassas Cerrahi Prosedürdür

Devamı

3. Nesil Lazer Göz Cerrahisi Visumax - Relex Smile by Zeiss — 3:25 min.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Bizden Haberdar Olun

Bizi Sosyal Medya Hesaplarımız Üzerinden Takip Ederek Tüm Paylaşımlarımıza Erişebilir ve Bizim Hakkımızdaki Tüm Gelişmelere En Hızlı Şekilde Ulaşabilir, Haberdar Olabilirsiniz