alt
alt

KATARAKT

KATARAKT TEDAVİ EDİLEBİLİR. KATARAKT AMELİYATI İLE UZAK YAKIN ASTİGMAT GÖRME KUSURLARI TEDAVİSİ

KATARAKT

Katarakt; kısaca gözümüzün merceğinin (lens) bozulmasıdır. Her yaşta görülebilir ancak sıklıkla 55 yaşından sonra yaşlılığa bağlı gelişir. Katarakt günümüz teknolojisinde sadece FAKO operasyonu veya Femtosecond Laser ile tedavi edilebilir.

KATARAKT TEDAVİSİ ve CERRAHİSİ

Katarakt; kısaca gözümüzün merceğinin (lens) bozulmasıdır. Her yaşta görülebilir ancak sıklıkla 55 yaşından sonra yaşlılığa bağlı gelişir. Katarakt günümüz teknolojisinde sadece FAKO operasyonu veya Femtosecond Laser ile tedavi edilebilir. Yeni teknoloji Femtosecond laser, gelişmiş ülkelerde, teknolojik gelişmeler ışığında doktorların tecrübe kazanması ile katarakt tedavisinde öncelikli hale gelecektir. Femtosecond (Femtosaniye) Laser‘in diğer teknikten bazı farkları vardır. Bu teknikte laser kesisi yapılır. Kapsül düzenli bir şekilde laser ile açılır. Kataraktlı mercek laser ile parçalara ayrılır. Ayrıca ses enerjisi kullanılmadığından doku zedelenmesi riski yoktur. Katarakt tedavileri sırası hastanın ve doktorunun en iyi karar vermesi gereken konu; gözün içinden çıkarılan merceğin (lens), yerine takılacak olan yapay merceğin (lens) seçimidir. Hastanın beklentilerini net bir şekilde belirlemesi, doktorun ise hastasını ve yakınlarını ayrıntılı bir şekilde bilgilendirmesi gerekmektedir. Kullanılacak tüm lensler FDA(Dünya Sağlık Örgütü) onaylı ve CE belgeli olmalıdır.

Katarakt cerrahisinde temel hedefimiz, hastayı daha konforlu bir yaşama kavuşturmaktır. Mercek (lens) seçimi yapılırken günlük yaşantıyı kolaylaştıracak tercihlerde bulunulabilir. Mercek (lens) göz içine yerleştirildiğinden dolayı değiştirilebilir olması oldukça güçtür.Doktor bu bilinçle hastaya oldukça uzun bir zaman ayırmalı bu konuda ayrıntılı olabildiğince bilimsel yaklaşmalıdır.

Son zamanlarda herkesin sıklıkla söz ettiği ‘Akıllı lens’ler aslında oftalmolojide tıbbi adıyla multifokal ve trifokal olarak adlandırılan çok odaklı göz içi lensleridir. Halk arasında "Akıllı Lens" diye adlandırılan bu göz içi lensleri katarakt ameliyatları sırasında uygun vakalara uzun süredir kullanılmaktadır. Göz içi lensleri, monofokal (tek odaklı), multifokal (çok odaklı) ve trifokal (3 odaklı) olarak ayrılır. Katarakt ameliyatında monofokal (tek odaklı) lens takılan hastalar ameliyattan sonra uzak gözlüğü genel olarak kullanmamakta ancak yakın okuma için gözlük kullanmaktadır. Çok odaklı mercek takılanlar ise hem uzak hem yakında gözlük takma mecburiyeti duymaz. Katarakt ameliyatında çok odaklı lens takılan kişiler gözlüksüz kitap okuyabilir, bilgisayar kullanabilir ve televizyon seyredebilir ve günlük yaşamına gözlüksüz devam edebilirler. Katarakt ameliyatı sırasında hastaya hangi merceğin uygun olacağına

alt

muayene sırasında detaylı tetkikler yapılarak gözün yapısına göre
hekim tarafından karar verilir.

Akıllı Lens Nedir? Neden tercih edilmektedir?
Akıllı Lens (Göz İçi Lens) takılan hastada göz numarası bir daha ilerlemez. Katarakt ameliyatı bir kez yapılır ve gözde bir daha katarakt oluşmaz.

Akıllı Lens kimlere takılabilir?
Genellikle 40 yaşını geçmiş uzakta veya yakında ya da her ikisinde görme sorunu yaşayan kişiler bu operasyon için adaydır. Katarakt başlangıç yaşı artık çevre şartlarından dolayı daha da erkene düşmüştür. Çok odaklı lens takılan her göz hem uzağı hem yakını görebilmektedir. Daha genç yaştaki hastalarda ise göz numarası lazerle düzeltilemeyecek kadar çok yüksekse yine "Akıllı Lens" uygulayabilmekteyiz. Eğer kişide katarakt varsa ve katarakt ameliyatından sonra hem uzağı hem de yakını gözlüksüz görmek istiyorsa yine Akıllı Lens ilk tercihtir. Önceden lazerle göz numarası düzeltilmiş kişilere de, katarakt oluştuktan sonra uzağı veya yakını görememe sorunu yaşıyorlarsa Akıllı Lens uygulanabilmektedir.

Çok Odaklı Merceğin Yani Akıllı Lenslerin Önemi Nedir?
Gözlerdeki katarakt yanı sıra myopi,hipermetropi,astigmatizma gibi görme kusurları bu mercek sayesinde giderilir. Sonucunda ise yakın, uzak ve orta mesafede net görüş sağlanır. Hastanın bir ömrü boyunca gözünde kalması ve her zaman aynı net görüşü sağlaması teknolojinin insanlığa sunduğu önemli bir getirisidir. Akıllı lenslerin en önemli özelliği, ara mesafede sağladığı netliktir. Bilgisayar kullanım mesafesi, televizyon izleme mesafesi, mutfak tezgâhına erişim mesafesi gibi görme kalitesinin en önemli olması gereken mesafelerde de net görüş elde edilir. Göz içine yerleştirilen merceğin kalitesi ve cinsi, hastaların operasyon sonrasıdaki göz sağlıklarını ve görme kalitelerini belirler.

RANDEVU AL

Tüm Görme Problemleri ve Göz Rahatsızlıklarınızda Online Randevu İçin

alt

TEKNOLOJİ

LAZER GÖZ CERRAHİSİ
VISUMAX - RELEX SMILE by ZEISS

TEKNOLOJİ

Zeiss Tarafından Geliştirilen Lazer Göz Cerrahisi Teknolojisi ReLex Smile Teknolojisinde Mikro Kesi İle En Hassas Cerrahi Prosedürdür

Devamı

Lazer Göz Cerrahisi Visumax - Relex Smile by Zeiss — 3:25 min.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Bizden Haberdar Olun

Bizi Sosyal Medya Hesaplarımız Üzerinden Takip Ederek Tüm Paylaşımlarımıza Erişebilir ve Bizim Hakkımızdaki Tüm Gelişmelere En Hızlı Şekilde Ulaşabilir, Haberdar Olabilirsiniz